Jak prawidłowo wybrać buty do biegania?

Jak prawidłowo wybrać buty do biegania?

Obojętne, czy wybierasz buty na co dzień, czy do specjalnych aktywności fizycznych, to może Ci się wydawać to ciężkim zadaniem. Kiedy kupujesz buty, musisz zwrócić uwagę na kilka istotnych rzeczy. Jest to między innymi kształt stopy, czy Twoja waga! Jak widzisz, powinna to być dokładnie przemyślana decyzja. W naszym artykule radzimy, jak prawidłowo kupić buty do biegania tak, aby służyły nam przez długi czas!

Buty do biegania — odpowiednie dla naszej stopy!

Przede wszystkim najważniejszym kryterium będzie właściwy dobór butów do naszej stopy.

Podstawowy podział stóp jest następujący: pronujące, supinujące i „zwykłe”.

  • Typ pronujący charakteryzuje się mocniejszym dociśnięciem stopy do środka. Oznacza to, że podbicie znajduje się nieco niżej, aniżeli w normalnej stopie oraz większa część podeszwy przylega do podłoża. Z tego względu dla osób ze stopami pronującymi najwłaściwszym rozwiązaniem będą buty ze wsparciem dla wewnętrznej części stopy.
  • Typ supinujący to przeciwieństwo pronującego. Podbicie jest trochę wyższe i największy ciężar znajduje się na zewnętrznej części stopy. Z tego względu w trakcie biegania na stopy działa większa siła, a przez to wzrasta ryzyko powstania urazów. Z uwagi na to, osoba, która ma supinujące stopy, powinna używać obuwia z dobrą amortyzacją.

Gdzie zamierzamy biegać?

Przy wyborze butów, powinno się zwrócić uwagę na teren, po jakim będziemy biegać. Jeśli nasze treningi będą przeprowadzane na twardej powierzchni typu: asfalt, beton bądź kostka brukowa, to powinniśmy wybrać obuwie z większą amortyzacją i stabilizacją wstrząsów. Jeśli jednak mamy zamiar biegać po leśnych ścieżkach, czy nierównym, grząskim terenie, to w takim przypadku najwłaściwszym rozwiązaniem będzie zakup obuwia z mocno wyprofilowaną podeszwą. Dzięki temu uzyskamy lepszą przyczepność na nierównym terenie.

Waga biegacza jest kluczowa!

To pytanie bardzo często zadawane jest wśród biegaczy. Ogólnie przyjmuje się, że im osoba trenująca więcej waży, tym amortyzacja odgrywa większą rolę. Większy ciężar powoduje większy nacisk i siłę na stawy oraz mięśnie. Dlatego dobrze dobrane obuwie sportowe ze stosowną amortyzacją, będzie znakomitym buforem pomiędzy wagą a podłożem.

Co oznacza amortyzacja w butach do biegania?

Waga biegacza jest zasadniczo skorelowana z amortyzacją butów. Za amortyzację w butach do biegania odpowiada głównie ilość oraz gęstość pianki amortyzującej. Jeżeli będziesz ćwiczył w butach o zbyt małej amortyzacji, szybko doprowadzisz je do zużycia. Dzieje się tak dlatego, że pianki z czasem tracą swoją amortyzację i sprężystość, a przy większej wadze proces ten zajdzie szybciej niż w przypadku lżejszego biegacza.

Dlaczego natężenie treningu ma wpływ na buty do biegania?

W momencie biegania Twoje stawy są narażone na silne przeciążenia, które mogą prowadzić do kontuzji. Dlatego chyba zgodzisz się z nami, że buty do biegania muszą być wybrane bardzo starannie i świadomie! Jednym z elementów jest dobra amortyzacja obuwia, która poprawia komfort i swobodę treningów. Żeby wybrać odpowiednią amortyzację, musimy wiedzieć, ile zamierzamy kilometrów biegać oraz jak często? Do tego należy doliczyć naszą wagę i mamy odpowiedź!

Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Informacje
Artykuł dodał/a: Wiesława Wróbel
Ocena
Ocena: brak
Oddanych głosów: 0
Tagi
Inne artykuły autora
Ostatnio dodane do Moda i uroda