Pierwszy spływ kajakowy - jak go zorganizować?

Pierwszy spływ kajakowy - jak go zorganizować?

Pasjonatów sportów wodnych przybywa z każdym rokiem. Nie da się ukryć, że to właśnie zabawy na rzece, czy jeziorze przynoszą najwięcej frajdy całej rodzinie. Dziś pod lupę weźmiemy spływy kajakowe. Zarówno dla amatorów, jak i wytrawnych kajakarzy sposób przygotowania do takiej wycieczki jest podobny. Różnica jest w tym, że dla tych pierwszych może być to pewne wyzwanie. To właśnie dlatego przygotowaliśmy ten artykuł. Za chwilę dowiesz się co zabrać na spływ kajakowy i jak się do niego przygotować.

Jak wybrać rzekę na pierwszy spływ kajakowy?

Polska obfituje w rzeki odpowiednie do spływów kajakowych. Są rzeki, które wymagają większego doświadczenia oraz umiejętności, ale są również właściwe dla osób rozpoczynających swoją przygodę ze spływami.

Istnieją różne typy spływów w zależności od typu terenu. Spływ dość płytkim strumykiem wiąże się z częstą potrzebą przenoszenia kajaku, tymczasem spływ głęboką rzeką tego nie potrzebuje.

Można dodatkowo znaleźć trasy biegnące przez jeziora. Wybór spływu kajakowego należy przede wszystkim oprzeć na swoich kompetencjach i jeśli brak Ci doświadczenia, lepiej wybrać coś łatwego i krótkiego na początek. Oprócz tego wskazane jest zwrócić uwagę na dostęp do wypożyczalni sprzętu, aby obniżyć koszty transportu kajaków.

Oferty spływów kajakowych — na co zwracać uwagę?

  • przede wszystkim stopień trudności spływu kajakowego;
  • lokalizacja oferowanego spływu kajakowego – z reguły firmy organizujące spływy działają w danych regionach kraju;
  • ilość instruktorów podczas spływu;
  • co musimy przygotować na spływ (są oferty, gdzie firma organizująca zapewnia wszelkie niezbędne rzeczy, ale są również takie gdzie niektóre rzeczy takie, jak przykładowo prowiant, trzeba przygotować samemu);
  • jakość oferowanego sprzętu;
  • czy firma oferuje program dla dzieci;
  • dostępność do toalet lub pryszniców na trasie;
  • ulokowanie bagażu – transportowany w samochodzie czy w kajaku;
  • ubezpieczenie NNW.

Co wziąć ze sobą na spływ kajakowy?

Przygotowanie bagażu w szczególności zależy od długości trasy spływu kajakowego. Na jednodniowy wypad dobrze spakować się w worek wodoszczelny na lekki sprzęt elektroniczny i ważne dokumenty. Niezwykle istotna jest kamizelka ratunkowa!

Powinno się spakować także zapasowe ubranie, coś do jedzenia i picia, kurtkę przeciwdeszczową i koniecznie krem z filtrem SPF chroniący przed słońcem, a oprócz tego nakrycie głowy. Zwykle w czasie spływu jesteś ciągle wystawiony na słońce, łatwo poparzyć tym sposobem skórę czy dostać udaru słonecznego.

Dobrym pomysłem jest zabranie ze sobą apteczki pierwszej pomocy z podstawowym wyposażeniem (plastry, bandaż, płyn odkażający). W sklepach i aptekach można nabyć specjalne apteczki turystyczne, których wielkość nie jest zbyt duża i łatwo mieszczą się w podręcznym bagażu. Warto, aby w apteczce znalazł się dodatkowo spray przeciw komarom i kleszczom oraz żel łagodzący ukąszenia.

Warto na spływ wziąć ze sobą kawałek liny, która posłuży do przycumowania kajaku w razie potrzeby oraz do wyciągania go na brzeg. Lina powinna być wyposażona w karabińczyki.

Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Informacje
Artykuł dodał/a: Urszula Krajewska
Ocena
Ocena: brak
Oddanych głosów: 0
Tagi
Inne artykuły autora
Ostatnio dodane do Sport i rekreacja

Brak artykułów