Film dokumentalny - jak nakręcić go w warunkach domowych?

Film dokumentalny - jak nakręcić go w warunkach domowych?

Czasem w naszym życiu są takie historie, które stanowią rodzinną pamiątkę, być może owiane są tajemnicą, ale nie mamy żadnych fotografii, które by ją upamiętniły. Z pomocą przychodzą nam wtedy wspomnienia, które można przelać na papier lub na... film dokumentalny! Pomysł ten wydaje się wprawdzie nieco abstrakcyjny i trudny w realizacji, jednak nie taki diabeł straszny jak go malują. Jeśli posiadasz w swoim domu kamerę lub aparat fotograficzny w nią wyposażony, to już połowa sukcesu. W reszcie pomożemy.

Kluczem do sukcesu jest pomysł na film dokumentalny

Projekt na film dokumentalny musi być ujmujący, wciągający widzów. Przed przystąpieniem do realizacji tego postanowienia o nakręceniu swojego filmu dokumentalnego, należałoby odpowiednio przemyśleć, co chcemy w nim przedstawić w tym filmie.

Z początku najlepiej ogół wstępnie rozpisać, ale pamiętaj, aby zostawić też trochę miejsca na improwizację za kamerą! Nie musisz silnie trzymać się planu, niemniej jednak wstępne opracowanie poszczególnych kadrów z pewnością ułatwi pracę.

Podstawa filmu dokumentalnego to przemyślany scenariusz

Scenariusz jest ważny wtedy, gdy w filmie pojawia się osoba mówiąca, opowiadająca historię – tak zwany lektor. Rozpisany tekst, jaki będzie czytany przez lektora, jest bezpośrednią wskazówką jeśli chodzi o długość filmu, ujęcia bądź muzykę. Jeżeli masz już scenariusz, to jesteś już w połowie całego procesu! Sprawa jest nieco bardziej złożona, jeżeli chciałbyś zawrzeć w swoim filmie więcej niż jedną osobę, które będą narratorami opowieści. Jest to nieco trudniejsze, ale nie niemożliwe :)

Jakiego sprzętu będziesz potrzebować do nakręcenia filmu dokumentalnego?

Do nakręcenia filmu dokumentalnego, którego kręcenie będzie znamionowało się dużą dynamiką – poruszanie się z miejsca na miejsce, ograniczenia czasowe – potrzeba lekkiego oraz mobilnego sprzętu.

Tak w istocie potrzebujesz tylko tych paru rzeczy wyliczonych poniżej:

  • kamera, która niekoniecznie musi być najwyższej jakości, najważniejsze jest, żeby opanować jej obsługę jak najlepiej przed rozpoczęciem filmowania;
  • mikrofon do nagrywania dźwięku – istotne jest, żeby nie zbierał losowych dźwięków z otoczenia;
  • statyw z całą pewnością przyda się podczas kręcenia i pozwoli na wyeliminowanie efektu latającego obrazu podczas nagrywania;
  • komputer z oprogramowaniem do montażu filmu – jeżeli masz dostęp do specjalistycznych programów to wspaniale, natomiast jeżeli takiego dostępu nie masz, to w Internecie odszukasz dużo darmowych opcji.

Jak zrealizować film dokumentalny w praktyce?

Amatorski film dokumentalny wcale nie wymaga żadnych profesjonalnych aranżacji, oprawy muzycznej, czy posiadania wymyślnych strojów. Można w nim wyglądać i zachowywać się normalnie. Nie trzeba także uczyć się na pamięć swojej roli. Liczy się tutaj przekaz, treść, jaką chcemy zapisać na taśmach.

Wcielając się w rolę reżysera, masz pełnią dowolność, co do tego jak będą wyglądały ujęcia filmu. Możesz jednocześnie być jego operatorem i swobodnie przemieszczać się między kolejnymi kadrami. Jeśli film będzie oparty głównie na opowiadaniu historii, możesz śmiało użyć statywu, który odciąży Twoje ręce.

Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Informacje
Artykuł dodał/a: Gabriela Włodarczyk
Ocena
Ocena: brak
Oddanych głosów: 0
Tagi
Inne artykuły autora
Ostatnio dodane do Kultura i sztuka

Brak artykułów