Czy survival w Polsce jest legalny?

Czy survival w Polsce jest legalny?

Jednym z rodzajów survivalu jest tzw. survival klasyczny, nazywany też ekologicznym lub leśnym. Polega na umiejętności przetrwania w miejscach oddalonych od cywilizacji, przy wykorzystaniu minimalnej ilości specjalistycznego sprzętu. Praktykując tę formę, można nauczyć się rozpoznawać typy drewna, zaznajomić się z kompasem i znaleźć odpowiednie, komfortowe schronienie. Jest on bardzo zbliżony do bushcraftu, gdyż ten z kolei nastawiony jest na jak najdłuższe spędzania czasu w leśnej głuszy i wykorzystywanie jedynie tego co oferuje Matka Natura.

Czy survival to szkoła przetrwania? 

Survival to inaczej szkoła przetrwania, to forma działań, jaka polega w skrócie na zdolności funkcjonowania w środowisku naturalnym bez dostępu do podstawowych udogodnień w postaci bieżącej wody oraz prądu. Bardzo często osoby zaangażowane w uprawianie survivalu rezygnują także z dachu nad głową na rzecz namiotów albo wykonanych własnoręcznie szałasów.

Problemy prawne powiązane z uprawianiem survivalu w Polsce 

Przed 21 listopada 2019 roku ustawodawca, między innymi Lasy Państwowe ograniczały obecność osób na ich terenie do minimum. Nocowanie i zajmowanie określonego obszaru było źle odbierane oraz traktowane jako nielegalne. Jednak środowiska osób skupionych wokół survivalu i bushcraftu wypracowały porozumienie z Lasami Państwowymi. Dzięki tym przedsięwzięciom szara strefa została mocno ograniczona. Obecnie w całej Polsce wyznaczone są konkretne lokalizacje, gdzie legalnie można uprawiać techniki szkoły przetrwania.

Dolny Śląsk i okolice Świeradowa-Zdrój to dobra lokalizacja 

Osoby zainteresowane wypoczynkiem w lesie w formie survivalowej w południowo-zachodniej części Polski powinny skierować się na Dolny Śląsk oraz okolice zdrojowej miejscowości Świeradów-Zdrój. To w tych okolicach znajduje się jeden z terenów przeznaczonych do uprawiania survivalu oraz bushcraftu. Jest to atrakcyjna lokalizacja dla miłośników gór, przyrody oraz tajemnic Dolnego Śląska.

Nadleśnictwo Lubsko w Gorzowie Wielkopolskim dla miłośników survivalu 

Jeżeli interesują Cię o wiele bardziej tereny nizinne, doskonałym przykładem wykorzystania powierzchni do survivalu są okolice Gorzowa Wielkopolskiego i Nadleśnictwa Lubsko. Tam znajdują się miejsca, które są położone w lasach. Charakterystyczne dla województwa lubuskiego drzewostany oraz dobrze zorganizowana strefa parkingowa. Tym szczycą się tamte okolice.

Elbląg i Stegna dla miłośników morskich klimatów 

Nadzwyczaj atrakcyjną lokalizacją są też rejony Morza Bałtyckiego. Odkryjemy tam przepiękne miejsca do praktykowania survivalu. Najwięcej obszarów znajduje się nieopodal wsi Stegna oraz położonego bardziej na wschód Elbląga. Lasy, piasek oraz woda. Taki klimat przyciąga wielu. W okresie letnim jest to bardzo popularny kierunek do uprawiania survivalu oraz bushcraftu.

Formalności przed noclegiem w lesie

W listopadzie 2019 roku został wprowadzony specjalny program pilotażowy, dedykowany wszystkim fanom survivalu i bushcraftu. Wyznaczonych zostało 43 obszary o łącznej powierzchni ponad 65 tys. ha, gdzie pasjonaci survivalu i bushcraftu mogli swobodnie biwakować, nie naruszając ustawy o lasach, uchwalonej jeszcze w 1991 roku. Okres tego programu został wydłużony do stycznia 2021 roku. W trakcie jego trwania leśnicy i wolontariusze z grup survivalowych i bushcraftowych przeprowadzali ankiety internetowe i wywiady z napotkanymi w lesie turystami. Program został odebrany bardzo pozytywnie przez leśników. Osoby, które zechciały biwakować poza stricte turystycznymi miejscami, musiały jedynie poinformować o tym odpowiednie nadleśnictwo drogą elektroniczną.

Komentarze
Fryderyk Sadowski

Lato, las, wypady survivalowe śnią mi się po nocach. Czekam na te wyjazdy cały rok.

Oceń
  • 0
  • 0
Dodaj komentarz
Informacje
Artykuł dodał/a: Oktawia Gajewska
Ocena
Ocena: brak
Oddanych głosów: 0
Tagi
Inne artykuły autora
Ostatnio dodane do Turystyka i podróże

Brak artykułów